Sviatosti

Rogier van der Weyden, okolo 1448

Definícia pojmu

Sviatosti sú viditeľné (zmyslami vnímateľné) znaky, ktoré Božiu milosť, ktorú naznačujú aj udeľujú.

Sviatosti teda spočívajú v nejakom zmyslami vnímateľnom znaku. Tento znak vyjadruje určitú Bohom udeľovanú milosť. V krste je to napríklad obmytie vodou, ktoré naznačuje reálne udelenú Božiu milosť, a teda očistenie od hriechov.

Počet sviatostí

Počet sviatostí bol ustálený na sedem:

Matéria a forma sviatostí

V každej sviatosti rozlišujeme medzi matériou a formou tejto sviatosti.
Matéria je vlastne zmyslami vnímateľný znak. Forma sú prorocké slová, ktoré tomuto znaku udeľujú sviatostnú silu..

Krst

Krst je prvou a najdôležitejšou sviatosťou, ktorá otvára cestu k ostatným sviatostiam. Prostredníctvom neho je človek oslobodený od hriechov, stáva sa Božím dieťaťom a členom Cirkvi tým, že sa pripodobňuje Kristovi. Viac informácií nájdete tu.

Birmovanie

Sviatosť birmovania sa v našej farnosti vysluhuje každé 2 až 3 roky. Záujemcovia sa môžu prihlásiť prostredníctvom hodín náboženstva, alebo osobne na farskom úrade.

Sv. prijímanie

Spoveď

Spovedáme podľa našich možností 30 minút pred sv. omšami.

Pomazanie chorých

Sviatosť posvätného stavu

Manželstvo

Sviatosť manželstva je potrebné nahlásiť aspoň 3 mesiace pred plánovaným dátumom osobne na farskom úrade.