Spoločenstvá

Ružencové spoločenstvo

Živý ruženec tvorí skupina dvadsiatich členov, tzv. ruža. Určený člen – horlitel ruže – je zodpovedný za rozdeľovanie a výmenu tajomstiev.
Člen Živého ruženca sa každý deň modlí jeden desiatok posvätného ruženca za obrátenie hriešnikov, za živých a zosnulých členov Ružencového bratstva, miestnu farnosť. K týmto úmyslom možno pridaj aj ďalšie.
Raz v mesiaci sa stretáva na spoločnej modlitbe posvätného ruženca s ostatnými členmi Živého ruženca, kde si vymenia ružencové tajomstvá.

Tretí rád svätého Františka

- terciári sa stretávajú každý týždeň vo štvrtok o 16:00, po svätej omši nasledujú modlitby a prednáška, raz mesačne sem zavíta páter františkán z Nových Zámkov

Spoločenstvo matiek

- modlitebné spoločenstvo stretávajúce sa v rodinách na modlitbách za synov, dcéry, manželov.

Spevácky zbor Ad Dominum

Po niekoľkých predchádzajúcich pokusoch (ktoré okrem iného ukončila pandémia) sa ženský spevácky zbor našej farnosti pod názvom Ad Dominum založil v januári 2023. Vtedajší počet jeho členiek sa nateraz zdvojnásobil – členkami zboru sú v súčasnosti Melinda Bodonyi, Monika Dorna, Monika Ipolyi, Erika Mihálko, Szilvia Kurali Sóki, Beáta Szabóová, Anita Szúnyogh a Krisztina Takács, pričom na spevoch veľkopiatkových obradov sa podieľa aj Erika Nemes.
Od februára 2023 spieva ženský zbor Ad Dominum maďarské gregoriánske chorály na svätej omši v štúrovskom kostole každý prvý piatok v mesiaci na počesť Najsvätejšieho Srdca Ježišovho. Spieva aj na veľkopiatkových obradoch v Náne, vrátane Pašií podľa Svätého Jána starou maďarskou melódiou. Duchovné piesne predniesol zbor aj pri iných príležitostiach, vrátane požehnania Lurdskej jaskyne v Náne, vernisáže výstavy o Mravnom poučení Svätého Kráľa Štefana svojmu synovi kráľovičovi Imrichovi v pastoračnom centre Marianum v Štúrove, vernisáže výstavy na počesť Ján Esterházyho v Kostole Svätého Imricha v Štúrove, zapálenia prvej sviece na mestskom adventnom venci a adventnej duchovnej besedy organizovanej Mestskou knižnicou v Štúrove. Počas vianočnej oktávy mal zbor samostatný koncert v troch kostoloch (okrem štúrovského a nánanského aj v Kostole Svätých anjelov strážcov vo Veľkých Ludinciach), kde predniesol stredoveké latinské koledy.

Zbor má skúšky raz týždenne – pred veľkými sviatkami dvakrát do týždňa –, ktoré trvajú jeden a pol až dve hodiny. Okrem maďarského chorálu sa zbor snaží učiť aj latinský chorál pod vedením jednej z najväčších autorít tejto oblasti, Prof. Dr. Glorie Braunsteinerovej. Zbor je zároveň spoločenstvom vo viere. Jeho členky spája nielen láska k hudbe, ale predovšetkým spoločné prežívanie viery, ktoré spoločný spev liturgických piesní len ďalej prehlbuje. Členky zboru trávia spolu čas aj mimo skúšok, kde môžu pri jedle alebo na malom výlete prediskutovať nielen otázky súvisiace so spevom, ale sa môžu podeliť aj o radosti a starosti svojho každodenného života.

Farský zbor Ad Dominum by nemohol vykonávať svoju činnosť bez podpory nášho duchovného otca, dekana Dr. Zoltána Fóthyho. Jeho stále povzbudovanie poskytuje potrebné zázemie a silu pre vykonávanie tejto služby a dáva aj množstvo rád v oblasti liturgie, liturgických piesní a duchovnej hudby. Patrí mu naša hlboká vďaka.

Zbor srdečne víta všetky dámy, ktoré majú záujem o liturgický spev chorálu a ktoré by sa chceli k zboru pripojiť.

Farská charita

Farská charita v Štúrove bola založená 14.12.2020 v čase pandémie Covid 19. Vznikla ako pomoc ľuďom, rodinám žijúcim v Štúrove a blízkom okolí, ktorí sa ocitli v núdzi. Je registrovaná a koordinovaná Diecéznou charitou Nitra. Združuje dobrovoľníkov z našej farnosti, ktorí nezištne a radi pomáhajú. Covidové obdobie nám sťažilo podmienky, ale napriek všetkému sa nám podarilo zrealizovať zbierky a mohli sme pomôcť nielen Štúrovčanom, ale vedeli sme sa postarať aj o chudobnejšie rodiny z aglomerácie Štúrova. Napomocní sú nám farári aj starostovia okolitých obcí. Naša práca spočíva nielen v rozdávaní materiálnej pomoci, ale aj v duchovnej činnosti. Zameriavame sa na seniorov, na osamelých ľudí a najviac na sociálne slabšie rodiny s deťmi.

Terajšia situácia s utečeneckou krízou nás postavila pred ďalšie novovzniknuté problémy. Okrem materiálnych zbierok pre ľudí utekajúcich pred vojnou, ponúkame aj poradenstvo, či transport. Naši členovia sú z rôznych vekových skupín, s rôznym vzdelaním, čo nám umožňuje pomáhať napríklad aj deťom pri doučovaní. Sme radi, že v našej charite nechýba flexibilita a spolupráca. Každý z nás pomáha v tom, v čom je dobrý, ale máme medzi sebou aj kvalifikovaných členov, ktorí vedia v danej oblasti najlepšie pomôcť. Materiálne zbierky môžeme realizovať len plánovanou logistikou, keďže naše priestorové podmienky sú minimálne. Snažíme sa vyhovieť každému, kto nás požiada o pomoc.

Za vznik našej charity vďačíme nášmu pánovi dekanovi ThLic. Fóthymu Zoltánovi PhD., ako aj za kus jeho dobre vykonanej práce a nekonečnej láskavej pomoci pre všetkých ľudí v núdzi.

Kontakt: Farský úrad
Andrea Farkašová, 0905 791 182