Sobáše

Príprava na manželstvo

Úmysel uzavrieť sviatostné manželstvo nahláste (snúbenci) aspoň 3 mesiace pred predpokladaným termínom na farskom úrade, kde si dohodnete aj presný dátum a čas konania obradu. Ku spísaniu sobášnej zápisnice potrebujete krstný list (nie starší ako 3 mesiace). Ak ste pokrstený v našej farnosti, krstný list nepotrebujete. Ak ani jeden zo snúbencov nebýva v našej farnosti (t. j. nemá kánonické bydlisko), je potrebné si vyžiadať tzv. “Licenciu k sobášu” z farnosti, do ktorej patrí aspoň jeden zo snúbencov. Aby manželstvo bolo platné aj pred štátom, treba vyplniť aj zápisnicu na Matričnom úrade, ktorú potom prinesiete na farský úrad. Na farskom úrade treba odovzdať aj údaje o svedkoch sobáša.

Pred prijatím sviatosti manželstva je potrebné absolvovať sobášnu náuku v skupine. Po jej absolvovaní sa preberá sobášny obrad osobitne s každým párom. V pôstnom období sa sobáše nekonajú!

Témy jednotlivých stretnutí:

• O manželstve: jej vlastnosti a ciele (jednota, nerozlučiteľnosť, vernosť, otvorenosť pre život, dobro manželov)
  • Príťažlivá sila viery v živote mladého človeka. Spoločenstvo v Cirkvi
  • Láska a manželstvo vo Svätom písme
  • Rodina a výchova detí
  • Čnosti, mravný život, odpustenie, empatia
  • Rozdiely medzi mužom a ženou, komunikácia, problémy v manželstve
  • Sviatosti (najmä eucharistia a svätá spoveď), spoločná modlitba v rodine

Dátumy stretnutí: individuálne, na základe dohody

Náuky sa konajú v Pastoračnom centre Marianum (zadná budova fary).